top of page

KANATLARIM İSTANBUL

Yıl

2020

Sektör

Kentsel Donatılar

Ödül

İstanbul Senin – Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması 5.lik Ödülü

logo.png
logo.png
logo.png

KANATLARIM İSTANBUL projesinde; çocukların bedensel ve duyusal deneyimler ile kent - mimari ilişkisini kurmalarını destekleyerek, yaşadıkları şehir ile derinlemesine, duyarlı ilişkiler geliştirebilmesi hedeflenmiştir.

İstanbul’un mevcut değerlerinin simgeleştirildiği rekreasyon birimleri üzerinden hayali bir İstanbul kurgulanmıştır. Bu kurgu; projenin odak noktası olan  bir merkez modül ve onu tamamlayan ancak alan büyüklüğüne göre eklenebilen bütünleyici bir modül üzerinden geliştirilmiştir.

Tarihi yarımada ile ilişkilendirilen ana modülde birbirinden türeyebilen ahşap kanatların eşlik ettiği  kurmaca oyunlar ile çocukların hayal dünyalarında temellerini kendilerinin attıkları bir İstanbul mahallesini, kendi İstanbullarını tasarlayabilecekleri düşünülmüştür. Merkez modül üzerinde yer alan mahalle sahnesi; etrafını çevreleyen surlar, (yetişkinlerin dinlendiği basamaklar)  girişlerden başlayan ana caddeler, kentin çekirdeği olan ticari merkezden, iç içe geçmiş avlulara açılan evler ve dar sokakların buluştuğu mini meydancıklardan oluştuğu hayal edilmiştir.

Galata'da Hazerfen Uçuşu-Tramvay-Taksim

Rumeli Feneri-Boğaz Köprüsü

Rumeli Feneri-Boğaz Köprüsü

Galata'da Hazerfen Uçuşu-Tramvay-Taksim

Topkapı Sarayı trambolinler-İstanbul Kayıkları-Avrasya Tüneli

Kız Kulesinde Martı-İstanbul Kayıkları
Kadraj İstanbul
bottom of page